Џошуа за реваншот со Руис ќе инкасира неверојатни 85 милиони долари

Ентони Џошуа и Енди Руиз во сабота (7 декември) ќе го имаат долгоочекуваниот реванш во тешка категорија, а борбата ќе биде четврта „најбогата“ во историјата на боксот.

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Ентони Џошуа за борбата ќе инкасира неверојатни 85 милиони долари, со што ќе стане најдоброплатениот британски боксер во историјата. Руиз кој во првата борба го нокаутира Џошуа во седмата рунда, ќе заработи 13 милиони долари.

– Иако станува збор за голема сума на пари, кога ќе се одбијат парите за данок и ќе се платат тренерите и спаринг партнерите, сумата не изгледа толку голема. По секоја борба остануваат 30-40 проценти од средствата – вели Џошуа.

Рекордите во најголема заработка ги држи Американецот Флојд Мејведер, тој доби 250 милиони долари за тоа што му одржа лекција по бокс на УФЦ ѕвездата, Конор Мекгрегор. Втората најголема исплата повторно е на Мејведер кој за победата над Ману Паквајо доби 180 милиони долари, додека поразениот филипински боксер си заработи дури 120 милиони долари.

Прочитајте и...  Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Прочитај повеќе

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат