Џорџ Буш: Убиството на Флојд е шокантен неуспех во борбата против расизмот

Буш рече дека тој и неговата сопруга се вознемирени од „бруталното гушење“ кое доведе до смртта на Флојд.

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш изјави дека убиството на Џорџ Флојд го отсликува „шокантниот неуспех“ кога е расизмот во прашање во земјата и повика на уважување на пораките на демонстрантите, пренесува „Ројтерс“.

– Единствен начин да се видиме себеси во вистинско светло е да го слушнеме гласот на големиот број на луѓе кои се повредени и се во жалост – наведе Буш во соопштението.

– Оние кои ги замолчуваат тие гласови не знаат што значи Америка, или како може таа да стане подобро место – изјави поранешниот претседател на САД, не именувајќи го Трамп, кој застапува потполно поинаков пристап и мислење на оваа тема.

Трамп подоцна на Твитер ги пофали надлежните органи поради доминацијата и употребата на сила во Вашингтон.

Прочитајте и...  Мета може да го свика Советот за национална безбедност поради влошената состојба со Ковид-19

Буш рече дека тој и неговата сопруга се вознемирени од „бруталното гушење“ кое доведе до смртта на Флојд.

– Ова е последен инцидент во кој е убиен Афроамериканец од страна на полицаец белецл а поставува загрижуваќчки прашања со кои мораме да се соочиме – истакна поранешниот американски претседател.

– Ова е трагедија, во долгата низа на слични трагедии – се поставува прашањен а кое се уште немаме одговор: Како да ставиме крај на системскиот расизам во нашето општество – заклучи Буш.

Поранешниот американски претседател и на социјалните медиуми го сподели својот став околу смртта на Џорџ Флојд.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by George W. Bush (@georgewbush) on

ПОГЛЕДНЕТЕ:

Американците со поддршка за протестите, 55% се против начинот на кој Трамп се справува 
со кризата (ГАЛЕРИЈА)

Гневот од САД се пресели во Европа: Демонстрации во Париз против расната неправда и полициската бруталност (ФОТО+ВИДЕО)

Потресен говор на мајката на шестгодишната ќерка на Џорџ Флојд: Тој никогаш нема да ја види како расте (ВИДЕО)

Ким Кардашијан сака да го плати лекувањето на девојката застрелана на протестите за 
Џорџ Флојд (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат

Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Слободен печат

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регистрирани 444 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Британски научници: Секој треба да носи маска кога ќе излезе од дома

Слободен печат

Управниот суд ја отфрли тужбата на министерот Чулев против Владата

Слободен печат

Пекинг за првпат од почетокот на јуни нема нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Фокс њуз „по грешка“ го отстранила Трамп од фотографија со Епстајн и Максвел (ВИДЕО)

Слободен печат

Села: Лајт мотивот на овие избори ќе биде променета кај албанскиот блок, Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци

Миа Агенција