Џордан откри кој за него е најдобар европски кошаркар во НБА

Најдобриот кошаркар во историјата и сопственик на Шарлот хорнетс, се дружеше со новинарите во Париз.

Мајкл Џордан и неговиот Шарлот хорнетс викендов престојуваат во Париз како дел од идејата на НБА лигата, што повеќе натпревари од регуларниот дел да се играат ширум светот. Шарлот загуби од Милвоки бакс со 103:116, но европските новинари повеќе ги интересираше Мајкл Џордан, отколку актуелните ѕвезди на двете екипи.

– Одамна бев во Париз, но се сеќавам на се. Среќен сум што сум повторно тука и тоа на НБА натпревар – изјави Џордан, кој последен во францускиот град беше 1997 година на „Мекдоналдс турнирот“ со неговиот Чикаго булс играше против Олимијакос.

Новинарите ги интересираше неговото мислење за еден од најдобрите кошаркари на денепшницата, Леброн Џејмс, кого постојано го споредуваат токму со Џордан.

Прочитајте и...  Докторот на Марадона: Горд сум на сè што направив, немам што да кријам!

– Играме во различни ери. Леброн е неверојатен и јас сум негов голем фан. Остави длабока трага во НБА и во кошарката воопшто. Сепак, не треба да се споредуваат различни периоди.

Неизоставна тема на прес конференцијата беше и влијанието на европските кошаркари во НБА.
– Би кажал дека донесоа разновидност во играта и го проширија стилот на игра, што сметам дека е многу добро за НБА. Не форсираат нас Американците да играме поразновидна кошарка. Тоа е нешто што европските кошаркари не научија – рече Џордан.

Најголема мака при одговорањето на прашањата, Летечниот Мајкл имаше кога од негобеше побарано да ги наброи петте најдобри европски кошаркари кои играле во НБА лигата.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Страшна несреќа на трката во Бахреин, Грожан се здоби со изгореници!

– Број е Тони Кукоч и сите знаат зошто. Потоа Дражен Петровиќ, Арвидас Сабонис. Мислам дека мора добро да размислам и да поминам низ целата листа на фантастични кошаркари во НБА. Европјаните оставија голем белег во НБА и навистина ми е тешко да ставам еден играч пред друг. За тоа ќе ми биде потребно повеќе време – изјави Џордан.

Поврзани вести

ВИДЕО: Еврогол на третолигашкиот натпревар Љуботен-Зајас!

Слободен печат

Батум го напушти Шарлот, следна цел освојување на НБА титулата!?

Слободен печат

Докторот на Марадона: Горд сум на сè што направив, немам што да кријам!

Слободен печат

Најлош старт на Арсенал од 1981 година, Мурињо ќе му „пресуди“ на Артета!?

Слободен печат

Ѓоковиќ се приближува до рекордот на Федерер!

Слободен печат

ВИДЕО: Неверојатно, Меси постигна скоро ист гол како Марадона!

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian