Џордан конечно ја откри тајната зашто во финалето играше со висока температура

Легендарниот кошаркар конечно го разби митот за неверојатниот петти натпревар во финалето против Јута џез во 1997 година.

Џордан тогаш во последните моменти од натпреварот го погоди шутот за три поени и му донесе триумф на неговиот Чикаго Булс за предност од 3-2 во големото финале. Чикаго во наредниот натпревар ја совлада Јута и ја освои титулата во НБА лигата, која во тие моменти беше петта во клупската историја.

Петтиот натпревар од тоа финале, за љубителите на НБА лигата и за експертите е познат како „грип натпревар“ бидејќи Џордан веднаш по победничкиот поен падна во рацете на Скоти Пипен и со негова помош го напушти теренот.

Долги години се веруваше дека Џордан имал настинка или грип па поради тоа бил исцрпен и натпреварот го одигра со висока температура. Самиот кошаркар во последните епизоди од „Последниот танц“ конечно ја открива вистината за неговата здравствена состојба.

Прочитајте и...  Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

– Бевме во хотелот, а јас бев многу гладен. Во тие моменти се појавија пет доставувачи на храна, сите сакаа да го видат Џордан. Изедов цела пица, никој друг не проба од неа. За време на ноќта се разбудив и постојано повраќав. Значи, немав грип туку труење со храна – открива Џордан.

Мајкл Џордан на тој натпревар освен што ги постигна победничките поени, натпреварот го заврши со 38 поени и имаше пет асистенции.

 

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат