Џордан беше кретен, ја поминуваше границата многу пати, но…

Во седмата и осмата епизода од „Последниот танц“ акцентот е ставен на тоа колку беше тешко да се биде соиграч на Мајкл Џордан

Џордан признава дека во сезоната 1997/98 неколку пати се обидел да го натера младиот Скот Барел да се степа со него.

– Соиграч си со човекот кој има највисоки стандарди во историјата на кошарката и сакаш да одговориш на тој предизвик. Тешко е, беше како груба љубов. Мора да излезеш на теренот и да ја работиш својата работа – а секој ден Мајкл ќе ве турка да одите до крајни граници за да дојдете до тоа ниво каде е тој. Но, не сум сигурен дека Мајкл е свесен дека само тој може да ги оствари тие цели. Но, може и да ги предизвикува и другите да се обидуваат – изјави Барел.

Прочитајте и...  Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Уште еден соиграч на Џордан, Џад Бушлер вели дека соиграчите се плашеле од „летечкиот“, а најдобро опиша како е да се биде соиграч на најдобриот кошаркар во историјата, е центарот Вил Пердју.

– Да се резбереме, Џордан беше кретен, ја поминуваше границата многу пати. Но, како што поминува времето, се повеќе размислуваш за тоа што тој сакаше да постигнш и тогаш си мислиш: Да, беше неверојатен соиграч – вели Пердју.

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат