Џонсон: Втора блокада би била погубна за британската економија

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изрази сомнеж дека последиците од втора национална блокада ќе бидат погубни за економијата на земјата.

На прашање на конзервативниот пратеник Џулијан Најт, претседател на Комисијата за избор на дигитални медиуми, медиуми и култура, дали земјата може да си дозволи уште една национална блокада, Џонсон кажа дека не посакува таков исход и дека министрите прават се што е во нивна моќ да го избегнат тоа, пренесе  Би-Би-Си.

На прашањето на Најт за поддршката на креативниот сектор, британскиот премиер рече дека владата направила големи инвестиции во виталните уметности и култура и дека владата веќе има план за закрепнување на овој сектор.

Џонсон додаде дека брзите тестови за Ковид-19, како оние за бременост, можат да понудат начин да им се овозможи на театрите и фудбалските стадиони да се вратат во нормала. 

Прочитајте и...  И стар автомобил не може да се купи без кредит

Прочитај повеќе

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат

Пендаровски во говор на 75. сесија на ОН: Постигнавме значаен напредок во учеството на жените во политиката

Слободен печат

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат