Џонсон: Велика Британија нема да спроведе никаква нелојална конкуренција кон ЕУ

Сепак, тој исто така рече дека Велика Британија нема да се усогласи со европските регулативи како цена за слободна трговија.

Велика Британија нема да спроведе никаква „нелојална конкуренција” кон Европската унија од која стравуваат Европејците по Брегзит, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон, претставувајќи ја неговата визија за идните односи со ЕУ.

– Ние нема да се впуштаме во никаков дампинг, без разлика дали станува збор за трговски, економски или еколошки, како што се плаши Брисел, истакна конзервативниот лидер, ветувајќи дека нема да ги поткопа европските стандарди.

Џонсон во говорот ги наведе и клучните точки од ставот на неговата земја во преговорите со ЕУ за идните односи по Брегзит.

Сепак, тој исто така рече дека Велика Британија нема да се усогласи со европските регулативи како цена за слободна трговија.

– Дали ќе инсистираме на тоа ЕУ да го прави истото како и ние како цена за слободна трговија, секако дека нема. Не гледам причина да се обврземе на тоа со договор со ЕУ. Ќе го вратиме целосниот суверенитет над нашите граници, миграцијата, конкуренцијата, регулативите за субвенции , снабдување, заштита на податоците , рече Џонсон.

Прочитајте и...  Курц: ЕУ немаше ниту еден добар предлог за соочување со коронавирусот

Тој исто така рече дека соработката со Европејците во врска со одбрана и надворешна политика не мора да се регулира со договор.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат