Џонсон: Велика Британија е подготвена да обезбеди поддршка за Либан на секој можен начин

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека неговата земја е подготвена да обезбеди секаква можна поддршка и помош на Либан по експлозијата во пристаништето во Бејрут.

„Фотографиите и видеата од Бејрут вечерва се шокантни. Сите мои мисли и молитви се со оние кои се погодени од овој ужасен инцидент”, напиша Џонсон синоќа на Твитер.

Британскиот премиер додаде дека „Велика Британија е подготвена да обезбеди поддршка на кој било начин, вклучувајќи ги и британските државјани кои таму се затекнале”.

Според досегашните податоци, најмалку 78 лица загинаа во експлозијата, а околу 4.000 се повредени.

Прочитајте и...  Државата тргна во мисија за признавање на црквата

Прочитај повеќе

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат

Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Слободен печат

Мириса на нови кредити, короната и старите долгови ги трошат парите

Весна Дамчевска

Џафери – Предан: Продолжува словенечката поддршка на Северна Македонија

Слободен печат

Руските новинари ќе бидат меѓу првите кои ќе примат вакцина против коронавирус

Слободен печат