Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

Тој обраќајќи се пред пратениците истакна дека животите на Афроамериканците се важни и оти ги разбира бесот и тагата, не само на граѓаните на САД, туку на целиот свет, вклучитено и на Велика Британија.

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина за време на полициска интервенција, е ужасен и непростлив настан, а на демонстрантите им порача да се придржуваат до законот и да бидат разумни.

Тој обраќајќи се пред пратениците истакна дека животите на Афроамериканците се важни и оти ги разбира бесот и тагата, не само на граѓаните на САД, туку на целиот свет, вклучитено и на Велика Британија.

epa08461563 People, who gathered in protest of the death of George Floyd, peacefully march to the White House in Washington, DC, USA, 02 June 2020. A bystander’s video posted online on 25 May, shows George Floyd, 46, pleading with arresting officers that he couldn’t breathe as one officer knelt on his neck. The unarmed black man soon became unresponsive, and was later pronounced dead. According to news reports on 29 May, Derek Chauvin, the police officer in the center of the incident has been taken into custody and charged with murder in the George Floyd killing. EPA-EFE/SHAWN THEW

Претходно, лидерот на опозициските лабуристи Кир Стамер изјави дека е шокиран и бесен поради смртта на Флојд и го критикуваше Џонсон поради „недостиг на одговор”, барајќи Лондон да упати силна порака до американскиот претседател Доналд Трамп поради неговото нереагирање на таквиот развој на настаните.

Прочитајте и...  Зголемени увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи

Џонсон одговори дека тоа што се случи во САД е ужасно и непростливо.

Сите тоа го видовме на нашите екрани и совршено го разбирам правото на луѓето да протестираат, иако верувам дека протестите треба да се одржуваат на законски и разумен начин, посочи Џонсон.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат