Џонсон: Се надевам на подобри односи со Русија

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека се надева оти неговата земја ќе има подобри односи со Русија.

– Јас сум како многу луѓе во Западна Европа кои секогаш се надеваат дека можеме да имаме подобри односи со Русија. Секогаш се надеваме, рече Џонсон во интервју за естонската радио-телевизја ЕРР њуз.

Тој додаде дека Лондон сака подобри трговски односи со Москва, но посочи на „ужасни проблеми” во односите меѓу двете земји.

Во овој контекст, тој потсети на инцидентот во Солсбери, за наводното труење на Сергеј и Јулија Скрипал, и оцени дека „се појавуваат ужасни потешкотии во нашите односи со Русија”.

Во Талин, Џонсон се сретна со премиерот на Естонија, Јири Ратас и ги посети британските трупи во воената база Тапа кај Талин.

Прочитајте и...  Првиот пациент со коронавирус во Косово е излекуван

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат