Џонсон: Основата на НАТО е сите за еден, а еден за сите

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој се најде во ситуација да жонглира со изборната кампања и состанокот на НАТО, апелираше на единство во сојузот на НАТО после критиките на францускиот претседател Емануел Макрон.

Џонсон го истакна значењето на НАТО за безбедноста на една милијарда луѓе.

– Во основата на НАТО стои ветување дека сите ќе застанеме во одбрана едни на други: сите за еден, еден за сите, изјави Џонсон по пристигнувањето во луксузниот хотелски комплекс надвор од Лондон,

Присуството на американскиот претседател во Велика Британија, каде не ужива голема популарност, за Џонсон е непријатност, оценуваат британските медиуми. Тие забележуваат дека Џонсон постојано избегнува каква било „поврзаност” со американскиот лидер и вчера не се фотографираше со Трамп, а притоа двајцата лидери имаа состанок во Даунинг стрит.

Прочитајте и...  Нови 14 заболени во Јапонија од коронавирусот

Британскиот премиер негираше дека го избегнува Трамп.

„Не би сакал да се фотографирам со сите можни лидери на НАТО”, изјави Џонсон.

Прочитај повеќе

Русија го преземаат приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат

Филипче за несреќата во Романовце: Четири лица се во животна опасност.

Слободен печат

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат

На Голак одбележана 76 годишнината од Февруарскиот поход

МИА

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Слободен печат

Регионална конференција во Битола за погранична соработка и зближување на младите

МИА

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 04/12/2019 - 13:25 at 13:25

Точно е господине Борисе сите за еден еден за никаде?

Reply

Остави Коментар

четири × 1 =

Прочитај повеќе

Центро Унион прослави јубилеј: 30 години трговија за најдобрите

Слободен печат

Османи: ДУИ реализираше внатрешен ветинг

Слободен печат

Во сообраќајка во Албанија загинаа двајца сириски имигранти, а осуммина се повредени

Слободен печат

Граѓански протест во Кочани против загадувањето на воздухот од фабриката за хартија

МИА

Вирусот ја „потопи“ француската економија: Пад на бројот на туристи 30-40 проценти

Слободен печат

Вучиќ: Годинава понуда во врска со Косово која Србија нема да смее да ја прифати

Слободен печат