Џонсон има начин како да го реши проблемот со границите со Ирска, а многумина мислат дека тоа е луда идеја!

Британскиот премиер Борис Џонсон ја разгледува можноста за изградба на мост помеѓу Шкотска и Северна Ирска за да го реши проблемот во врска со „бекстоп“ политиката.

Робата од британскиот остров досега со бродови стигнуваше во Северна Ирска, но проблемот е во тоа што Ирското море е царинска зон на Европската Унија. Со Британски мост тој проблем би бил решен.
Премиерот наводно побарал од владините функционери да ги анализираат трошоците и ризиците од изградбата на мост преку Ирското море долг 45 километри.

Демократската унионистичка партија (ДУП) во Северна Ирска минатата година го поддржа планот на Џонсон за изградба на „Брегзит мост“, кој би ја поврзуваш југозападна Шкотска со Ларн во Северна Ирска, но неексплодирани бомби од Втората светска војна се едни од можните ризици за таков проект, пренесува „Channel 4 News“.

Прочитајте и...  Од идниот викенд во Градскиот парк продавачи само со дозвола

Џонсон побарал од функционерите да истражат „каде тие пари би можеле да се употребат“, како и тоа да се разгледаат евентуалните „ризици поврзани за проектот“, од кои еден е „муниција од Втората светска војна во Ирското море“.

Министерството за сообраќај наводно составило документ за планова за иградба по разговорите со ДУП и поранешниот државен секретар Крис Грејлинг.

Минатата година, Џонсон стана мета на потсмев, кога, додека уште беше министер за надворешни работи, ја произнесе идејата за изградба на мост.

– Она што би требало да го направиме е да изградиме мост меѓу нашите острови. Зошто да не го направиме тоа? Можеме да направиме уште многу работи и во актуелниот пристап за Брегзит ме растажува тоа што сме во опасност да не си веруваме на себеси, да не и веруваме на Британија – изјави тогаш Џонсон.

Прочитајте и...  Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Меѓутоа, рекацијата кај присутните политичари не беше таква каква што Џонсон очекуваше, па тој беше замолен да престане да дава „луди идеи“.

Прочитај повеќе

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет − осум =

Прочитај повеќе

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат