18 C
Скопје

Џонсон и Блинкен се заложија за глобална вакцинација против ковид-19

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот државен секретар Ентони Блинкен се согласија дека е потребна глобална вакцинација против ковид-19 за да се стави крај на пандемијата, соопшти Даунинг стрит по нивната средба во Лондон.

– Премиерот и секретарот Блинкен се согласија дека глобала акциија за вакцинација ќе биде клучна за победа над пандемиајта со коронавирусот, се наведува во соопштението од Кабинетот на Џонсон.

Во соопштението се истакнува дека Џонсон и Блинкен ја истакнале важноста на Г-7 во оваа област, вклучително и напорите за зголемување на меѓународните производствени капацитети за вакцини.

Поврзани вести

Гир: Време е да се оди напред

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент кој е кислородно зависен со ковид добил само три дена боледување

Мирослава Бурнс

Заев: Нашиот природен дом е Европската Унија

МИА Агенција

Вакцинирани вкупно 107.978 граѓани, 279.909 лица чекаат за вакцинација

МИА Агенција

Маричиќ: Идејата за обединета Европа е преголема за да биде попречувана

МИА Агенција

Остави Коментар