Џонсон: Брегзит не значи крај, туку почеток

Светските агенции потсетуваат дека не се сите среќни поради тоа што Велика Британија ќе стане првата земја што ќе ја напушти ЕУ.

Кога часовникот ќе отчука полноќ по средноевропско време, Велика Британија после 47 години ќе ја напушти Европската унија, а премиерот Борис Џонсон ќе ја пречека „зората на новата ера” и ќе порача дека Брегзит не значи „крај, туку почеток”.

Џонсон ќе и се обрати на нацијата еден час пред полноќ по локално време.

Во утринските часови Џонсон ќе се сретне со министрите во владата во Сандерленд, североисточна Англија. Тоа е градот кој прв го поддржа Брегзит откако беа објавени резултатите од референдумот во 2016 година, потсетува Би-Би-Си.

Како што соопшти канцеларијата на британскиот премиер, Џонсон во телевизиското обраќање ќе го нарече Брегзит „момент на вистинска национална обнова и промена“.

– Најважното нешто што треба да се каже вечерва е дека ова не е крај, туку почеток. Ова е моментот на нова зора, а завесата се крева за да започне нов чин. Тоа е момент на вистинска национална обнова и промена, ќе порача Џонсон.

Прочитајте и...  Некои луѓе не можат да останат дома за време на пандемија

Владата во Лондон верува дека моментот ќе помине достоинствено, без триумфализам, со црвени, бели и сини светла кои ќе ги осветлат зградите на владините институции и часовник проектиран на зградата на резиденцијата на премиерот кој ќе ги одбројува последните минути.

Големиот заговорник на Брегзит, Најџел Фараж, планира малку побучна прослава со песни и говори, а своите приврзаници ќе ги собере пред Парламентот.

Светските агенции потсетуваат дека не се сите среќни поради тоа што Велика Британија ќе стане првата земја што ќе ја напушти ЕУ.

Во Единбург вечерва знамето на ЕУ нема да биде отстрането од шкотскиот Парламент. Пратениците одлучија да го задржат како симбол на нивното противење на Брегзит.

Шкотската Влада ќе ги осветли двете владини згради во боите на знамето на ЕУ, сина и жолта.

Прочитајте и...  Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Жителите на Лондон исто така гласаа да останат во ЕУ. Градоначалникот на главниот град Садик Кан изјави дека Лондон секогаш ќе остане „вистински светски, европски град”.

– Ќе продолжиме да бидеме светилник на напредни идеи, на либерални вредности, рече Кан.

Би-Би-Си додава дека на полноќ Биг Бен нема да чука, затоа што во тек е негово реновирање, а во Брисел британското знаме ќе биде отстрането од институциите на ЕУ.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат