20 C
Скопје

Џенифер Лопез и Селена Гомез дел од големиот хуманитарен концерт „VAX LIVE“ за вакцинација без дискриминација

„Global Citizen“ најавува прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на здравствените работници и на најсиромашните земји во светот брзо да примаат вакцини против коронавирусот. Целта на овој концерт е да за соберат средства потребните вакцинација против ковид -19 и истите да бидат дистрибуирани подеднакво до сите земји кои не се во можност да ги набава, без дискриминација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ONE 94.9 (@one949fm)

Имено, оваа организација за борба против сиромаштијата најавува спектакуларен музички настан под името „VAX LIVE“, концерт за повторно обединување на светот, со цел да се соберат неверојатни 22 милијарди долари за глобална вакцинација. Концертот што ќе се емитува на 8 мај на бројни американски ТВ канали, но и на Јутјуб, ќе го води пејачката Селена Гомез заедно латино дивата Џенифер Лопез која е најавена како главен изведувач.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ExtraTV (@extratv)


Покрај Џенифер и Селена, на овој хуманитарен проект се приклучија и други музичари како групата Фу Фајтерс, Еди Ведер, Џ. Балвин и Х.Е.Р.

„Има 27 милиони здравствени работници ширум светот кои немаат пристап до вакцината. Јас имам 38 години и не е етички да ја примам вакцината пред овие херои. Затоа, потребно е владите итно да донираат дози на вакцини во загрозени области“, изјавил Хју Еванс, директорот на оваа организација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by La Mega de Toronto (@lamegadetoronto)

„Ова е историски момент за да ги охрабриме луѓето ширум светот да ја примат вакцината кога ќе им стане достапна. Да ги повикаме светските лидери подеднакво да ги споделуваат дозите на вакцини. Ги покануваме луѓето да уживаат во музичката вечер, што минатата година ни изгледаше невозможно. Едвај чекам да бидам дел од овој настан“, изјавила Селена Гомез.

Поврзани вести

Кралицата Елизабета никогаш не открива што сака најмногу да јаде: Има една многу добра причина за тоа!

Слободен печат

ВИДЕО | Новиот хит на „Coldplay“ прв го слушна астронаутот Томас Пескет: Концерт за една личност

Милена Ри

ФОТО | Верна на својот стил: Брижит Макрон во палто кое одлично им прилега на русокосите!

Слободен печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

ВИДЕО | Ова попладне вкусете ја најчоколадната торта во светот: Сега знаеме каков вкус има чистото совршенство!

Слободен печат

Бизарни брачни закони: Во Хонгконг можете да го убиете партнерот доколку изврши прељуба, а во Јута можете да стапите во брак со вашиот братучед

Слободен печат

Остави Коментар