9 C
Скопје

Џејмс и Дејвидс го скршија отпорот на Мајами втор триумф (ВИДЕО)

ЛА Лејкерс поведе со 2:0 во големото НБА финале откако во вториот наптревар славеа со 124:114 над Мајами хит.

Иако Мајами во вториот натпревар влезе драстично ослабен поради неиграњето на повредените Горан Драгиќ и Бам Адебајо, „жешките“ пружија многу посилен отпор отколку во првиот натпревар и ги намачија фаворизираните лејкерси.

Сепак, тимот од Лос Анџелес доминираше во тоа што се надобри оваа сезона, во играта во рекетот каде главниот збор го имаа Леброн Џејмс и Ентони Дејвис. Лејкерси има дури 21 офанзивен скор наспроти шесте на Мајами и дури 21 поен од втора шанса, елементи во играта кои на крајот го одлучија победникот.

Лејкерси до двоцифрена предност дојдоа во втората четвртина и до крајот на натпреварот ја одржуваа разликата иако Мајами се закануваше преку одличниот Џими Батлер. Но, „жешките“ не можеа да направат целосен пресврт без повредените Драгиќ и Адебајо, но и поради многуте промашувања во шутот за три поени.
Во редовите на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс беше најпрецизен до 33 поени и по девет скокови и асистенции, додека Ентони Дејвис имаше скор од 32 поени и 14 скокови. На спротивната страна, Џими Батлер го предводеше Мајами со 25 поени, 12 асистенции и 8 скокови.
Наредниот трет натпревар ќе сеигра во ноќта помеѓу недела и понеделник.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Македонија има една победа против Русија на Мундијалите!

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар