Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Начинот на кој луѓето се вработуваат во „Амазон“ отсекогаш е во фокусот на размислувањето на сопственикот Џеф Безос, пренесува „Бизлајф“.

При вработувањето во мултинационалната компанија „Амазон“, потенцијалните вработени мораат да поседуваат специфични особини, а една од нив е можноста за подучување на своите работодавци.

Начинот на кој луѓето се вработуваат во „Амазон“ отсекогаш е во фокусот на размислувањето на сопственикот Џеф Безос, пренесува „Бизлајф“.

– Се обидував да утврдам начин на вработување на нови работници. Ако некогаш имате среќа да вработувате луѓе, бидете сигурни дека не носите само такви кои вие можете да ги научите нешто, туку се трудите да вработите луѓе од кои и вие ќе имате што да научите – вели Безос.

Тој нагласува дека е важно да се создаваат добри лидери.

– Не можеш постојано да си во право, но можеш да се потрудиш да бидеш во право почесто – нагласи Безос.

Прочитајте и...  Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ во континуитет покажува грижа само за Груевски и неговите криминални соработници

Особините на вработените во „Амазон“ мораат да се поклопуваат со 14 принципи на лидерство во компанијата, вклучувајќи го и оној „во потполност си во право“. Покрај тоа, тие мораат да бидат помалку и радикални и бунтовници.

Трите главни прашања кои Безос им ги поставува на вработените и клиентите на „Амазон“ се:

– Дали ќе и се восхитувате на оваа личност?

– Дали таа личност ќе го подигне нивото на ефикасност на групата во која влегувате?

– Со која димензија таа личност би можела да стане суперѕвезда?

Најважниот елемент за успех на „Амазон“ е стабилен принцип на вработување.

Прочитај повеќе

ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО ЦРКВА ВО ЈОХАНЕСБУРГ: Затворени над 200 лица, петмина се убиени

Слободен печат

Парламентарни избори 2020: Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

МИА Агенција

МВР во потрага по поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат

Тажна вест: Почина познатиот професор доктор Стојмен Михајловски

Мирослава Бурнс

Потврдени 199 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа 8 лица

Слободен печат

Потпишана Декларација за млади, образование и иднината од страна на Универзитетските собранија и политичките партии

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Партија на Македонците во Србија со поддршка за коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ

Слободен печат

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат