Џафери: Седницата за разрешување на Јанева ќе биде закажана до 15 септември

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели дека постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде завршена до 15 септември.

Тој вели дека постапката не била закажана досега, бидејќи политичките партии во Собранието имале договор да се почека резултатот од преговорите, но сега иницијативата е поддржана од пратениците и точката ќе ја стави на дневен ред на посебна седница.

Одлуката на Џафери за закажување на седницата доаѓа во исто време кога пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ собра потписи за итна седница за разрешување на Јанева, а потоа и избор на нов специјален обвинител.

За СДСМ разрешувањето на Јанева е веќе завршено, а на седницата ќе го потврдат ставот кога беше донесен заклучок за разрешување на специјалната обвинителка. Фокусот, во моментов, вели пратеникот Хари Локвенец е на изнаоѓање решение за Законот за јавно обвинителство и информира дека работните групи и денеска продолжиле со работа.

Прочитајте и...  Иванов: Нови избори не се опција, Костов: Се одбегнува ВМРО-ДПМНЕ, партија втора по ред со доделена легитимна моќ

Антонио Милошоски од преговарачкиот тим на ВМРО ДПМНЕ вели дека се подготвени за да слушнат нови предлози од власта за надминување на разликите околу клучните прашања. Нова лидерска ќе има само доколку се дојде блиску до договор. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вели дека во конечниот договор за иднината на СЈО ќе бидат вклучени, но претходно ставовите треба да ги усогласат СДСМ и ВМРО ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат