Џафери: Неопходно да се објави вонредна состојба која што ќе овозможи на други институции соодветно да функционираат

Истата таа одлука, врз основа на Уставот, поради тоа што Собранието не може да се собере, ќе биде упатена кај претседателот на државата, кој се надевам ќе постапи правилно- рече Џафери.

Претседателот на Сорбанието Талат Џафери се обрати пред портите на македонскиот парламент, по повод најавата и консултациите со политичкиот врв во однос на оценката на состојбата со коронавирусот којшто го опфати нашето општество.

-Непотребни се изборите, политичката одлука е дека не треба да се одржат изборите, но тоа е политичка одлука. Од правен аспект со експертите разговаравме, заклучокот е дека Собвранието не е во можност да се собере, бидејќи е распуштено. Во тој контекст предлогот беше дека е неопходно да се објави вонредна состојба која што ќе овозможи на други институции соодветно да функционираат и делуваат во однос на новонастанатата ситуација- рече Џафери,

Од моментот на прогласување на состојбата и надлежностите на Собранието, потенцираце Џафери, преминуваат во надлежност на Владата, која со уредби треба да ги доуреди сите околности кои се потребни за прогласување вонредна состојба.

Прочитајте и...  Ванг: САД туркаат кон нова студена војна

-Јас ја очекувам таа Предлог- одлука од Владата во секој момент, таа е во подготовка. Истата таа одлука, врз основа на Уставот, поради тоа што Собранието не може да се собере, ќе биде упатена кај претседателот на државата, кој се надевам ќе постапи правилно- рече Џафери.

Собранието не може да се собере, рече Џафери, и во однос на одлуката на Владата која забранува големи собири.

Владата со уредба не може да ја укине одлуката за самораспуштање на Собранието, тоа е во единствена надлежност на Уставен суд, туку само би го пролонгирала процесот за избори и одржувањето на избори, изјави Џафери.

-Прво и основно, Владата со уредба не може да ја укине одлуката за самораспуштање на Собранието затоа што тоа е во единствена надлежност на Уставен суд доколку има предуслови и аргументи за да се случи тоа. Владата со Уредба, со законска сила може да го стави во мирување решението на претседателот на Собранието за распишување избори и за определување датум за одржување на избори имајќи предвид дека тежината на решението е помала како правен акт или како административен акт (не ме фаќајте за збор терминолошки) е пониска од Уредбата со законска сила која што би ја донела Владата. Значи, во тој случај Владата само би го пролонгирала процесот за избори и одржувањето на избори, а не одлуката на Собранието. Одлуката на Собранието за самораспуштање може да ја поништи само Уставниот суд доколку има издржливи аргументи за тоа, рече Џафери на новинарско прашање на денешната прес-клонференција.

Прочитајте и...  Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат