Џафери: Мора да се размисли за можноста за организирање избори во вакви вонредни услови

Според него, државата мора да размисли и за можноста за организирање избори во вакви, вонредни услови, а електронски не можеме да гласаме.

Со уредба на Владата да се стави во мирување одржувањето на изборите. Тоа во моментов е единствено правно издржано решение, смета претседателот на Собранието Талат Џафери.

Според него, државата мора да размисли и за можноста за организирање избори во вакви, вонредни услови, а електронски не можеме да гласаме.

-Со оглед дека е прогласена вонредна состојба, општа е констатацијата дека нема предуслови за одржување избори. Мора да се размисли за можноста за организирање избори во вакви, вонредни услови, за да се обезбеди континуитет на нештата. Тоа е тема за размислување на сите експерти, но експертизата да не се споделува на фејсбук, туку да се организираат електронски форуми, истакна Џафери во вечерашното гостување на Тлевизија 24.

Прочитајте и...  Спасовски: Визионерската мисија и делото на Светите браќа Кирил и Методиј ја обврзува и нашата генерација на визионерство

Негов став е дека извршните инстутиции треба, а ја имаат и таквата надлежност, како и целосна поддршка, да направат соодветна проценка на динамиката на работите што ќе се случуваат.

Прочитај повеќе

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат

Заразени 164 рудари со коронавирус во најдлабокиот рудник на светот

Слободен печат