Џафери ќе чека делегација, нема да сведочи за 27 април

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска не се појави во својство на сведок на судењето за организаторите на настаните од 27 април. Спикерот Џафери го известил судот дека поради собраниски обврски, одонсно прием на делегација, би можел на рочиштето да пристигне околу 12 часот. Сепак, од судот му вратиле да се појави на некое од наредните судења, бидејќи и онака за денеска имало доста сведоци.

Во судницата се присутни поранешните пратеници Стојан Миланов, Борис Змејковски, Нада Ципушева, Драган Цуклев и Павлинче Честојнова. Сведоците се повикани на барање на одбраната, а обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок се екс спикерот Трајко Вељаноски, поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Прочитајте и...  Верските лидери апелираат: Верниците да ги почитуваат сите пропишани мерки

Обвинението го застапува заменикот на Вилма Русковска, Наум Пановски, а главен судија за делото за организација на настаните од крвавиот четврток е Илија Трпков.

Поврзани вести

Велес ќе гради социјална зграда за ранливите семејства од градот

Слободен печат

Втор ден по ред без починат од Ковид-19 на Косово: Во последните 24 часа се пријавени 159 позитивни случаи

Слободен печат

Ќе се воспостави Центар за згрижување на повредени и запленети диви животни

Слободен печат

Поради дојава за поставена бомба: Евакуирана железничката станица во Лион

Слободен печат

Институт СНАП: Зголемена употребата на психоактивни супстанци во Италија по карантинот

Слободен печат

Заев: Подготвени да ја исполниме нашата ЕУ агенда, нема да дозволиме причини за нови одлагања (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар