Џафери: Хрватска безрезервно ја поддржува нашата европска и евроатланска интеграција

Република Хрватска е докажан пријател на Северна Македонија и бескомпромисен поддржувач на нејзината европска и евроатланска интеграција, факт што високо се цени и почитува. Собранието и во иднина ќе ги негува пријателските блиски врски со Саборот на Хрватска, особено преку интензивирање на меѓупарламентарната соработка на највисоко ниво, како и на ниво на пратенички групи за соработка со парламенти на одделни држави, истакна денеска претседателот на Собранието Талат Џафери на средбата со новоименуваната амбасадорка на Хрватска во РСМ, Нивес Тигањ.

Џафери изрази уверување дека оваа силна, пријателска и безрезервна поддршка ќе биде засилена за време на претстојното претседавање на Република Хрватска со Советот на Европската Унија идната година и ќе резултира со добивање датум за отпочнување преговори на мајскиот Самит во Загреб.

Прочитајте и...  Халими за состојбата во Арачиново: Молитвите во џамиите се укинати, за среќа се уште немаме заболени лица

– Претседателот на Собранието истакна дека двете држави треба да вложат поголеми напори за зајакнување на економската соработка, туризмот и трговската размена, како значајни сегменти на општественото живеење, соопштија од кабинетот на Џафери.

Тој на средбата истакнал дека недонесувањето одлука за почеток на преговорите предизвикало големо разочарување кај граѓаните на Република Северна Македонија, нагласувајќи дека земјата и понатаму останува посветени на реформскиот процес.

– Истовремено, како држава остануваме посветени и на Берлинскиот процес, заедно со останатите земји од Регионот, за да покажеме силни заложби за реални резултати кои ќе имаат долгорочни позитивни ефекти – рече Џафери.

Амбасадорката Тигањ ги пренесе уверувањата на највисокото државно хрватско раководство за натамошна поддршка на европската и евроатланската интеграција на Република Северна Македонија, при што изрази надеж дека за време на претстојното претседавање на Република Хрватска со Советот на Унијата ќе се исправи неправдата кон земјата.

Прочитајте и...  Италијански виролог: Опасноста од пренесување на коронавирус преку храна или амбалажа е многу мала

– Република Хрватска има 12 твининг-проекти со повеќе државни институции во Република Северна Македонија, преку кои се пренесува хрватското искуство и се помага во пристапниот процес на Република Северна Македонија кон Европската Унија – наведе Тигањ.

Како особена државотворна одлука со далекосежни позитивни последици на надоврешно политички план за земјата, таа ги оцени компромисните договори со Република Грција и Република Бугарија, со кои Република Македонија стави крај на отворените прашања.

Прочитај повеќе

Болсонаро предизвикува: Со шетање и ракување покажува дека е против социјалната дистанца

МИА Агенција

Како изгледаат моментално достапните тестови за коронавирус?

Слободен печат

Србија распореди војска пред Центарот за мигранти во Обреновац

Слободен печат

Шведска има многу поблаги мерки, но и тие очекуваат криза која не е видена 100 години

Слободен печат

Нови 987 смртни случаи во Франција

МИА Агенција

Додека лекарите се борат за животите на пациентите, крадец ограбувал доктори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Посебен режим на работа во гинеколошкиот оддел од Кумановската болница поради заразен персонал

Слободен печат

Крамер: Наскоро вакцина против Ковид-19, рестрикции ќе има до крајот на мај

МИА Агенција

Заев: На уредникот на Канал 5, Гоце Михајлоски му посакувам брзо закрепнување

Слободен печат

Апсење во Скопје за време на полициски час: Три лица „уловени“ на кејот на Вардар (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.

Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Слободен печат

Нов случај на ебола откриен во ДР Конго

Слободен печат