Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Во честитката се вели дека Македонија и Косово и понатаму ќе ги негуваат билатералните односи.

Претседателот на македонското собраниет, Талат Џафери, упати честитка до новоизбраниот претседател на косовоското собрание, Глаук Коњуфца.

Во честитката се вели дека Македонија и Косово и понатаму ќе ги негуваат билатералните односи.

-Почитуван Коњуфца, дозволете ми во мое име и во името на собранието на Република Северна Македонија, да ви честитам за вашиот избор за нов претседател на Собранието на Република Косово, со желба за што поуспешно вршење на должноста. Република Северна Македонија и Република Косово негуваат одлични билатерални односи кои се карактеризираат со блискост како и со меѓусебна безрезервна подршка и јас се надевам дека и во текот на вашиот мандат ќе соработуваме на отворен и пријателски начин- се вели во честитката на Џафери.

Прочитајте и...  Проф. Ѓуровска: Доминира профитниот егоизам кај работодавачите

Џафери додал дека очекува продлабочување на соработката во сите нивоа и во областите кои се со заеднички интерес.

Прочитај повеќе

Пробиштип со нови мерки за граѓаните

Слободен печат

Апел до граѓаните да купуваат навреме, а не пред самиот полициски час

Слободен печат

Најнови информации за состојбата со Ковид-19 во светот до 17 часот

МИА Агенција

ЕФН бара посебни мерки за помош на медиумите во ЕУ поради кризата

МИА Агенција

Гори стан во Куманово, десет пожарникари го гаснат пожарот

Слободен печат

Стапката на затвореници во нашата држава бележи пад од 29 проценти, најмногу затвореници има во Русија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сѐ уште се гаси пожарот кај Чернобил, радијацијата 16 пати повисока од вообичаеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

МИА Агенција

Петти ден нема новозаразени во Дебар и Центар Жупа

Слободен печат

Автомобилскиот гигант БМВ ќе произведува медицински маски

Слободен печат

Италија ги затвори пристаништа за мигрантите поради коронавирусот

МИА Агенција

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Слободен печат