Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание - Слободен печат

Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Во честитката се вели дека Македонија и Косово и понатаму ќе ги негуваат билатералните односи.

Претседателот на македонското собраниет, Талат Џафери, упати честитка до новоизбраниот претседател на косовоското собрание, Глаук Коњуфца.

Во честитката се вели дека Македонија и Косово и понатаму ќе ги негуваат билатералните односи.

-Почитуван Коњуфца, дозволете ми во мое име и во името на собранието на Република Северна Македонија, да ви честитам за вашиот избор за нов претседател на Собранието на Република Косово, со желба за што поуспешно вршење на должноста. Република Северна Македонија и Република Косово негуваат одлични билатерални односи кои се карактеризираат со блискост како и со меѓусебна безрезервна подршка и јас се надевам дека и во текот на вашиот мандат ќе соработуваме на отворен и пријателски начин- се вели во честитката на Џафери.

Прочитајте и...  (ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Џафери додал дека очекува продлабочување на соработката во сите нивоа и во областите кои се со заеднички интерес.

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

оне × 3 =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат