Џафери дел од делегацијата на носачот на авиони „Хари С. Труман“

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, беше дел од делегацијата составена од премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, што ја имаше честа да слета на носачот на авиони „Хари С. Труман“, каде што имаа средба со адмирал Џејмс Фого, командант на американските поморски сили за Европа и Африка и командант на Здружените сојузнички сили на НАТО во Неапол.

-Ова беше уникатна можност да се видат одблиску капацитетите на воздушно поморските сили на САД и НАТО Сојузот, капацитети во чиј состав набрзо ќе бидат дел и капацитетите на нашата Армија. Чувство на конкретна припадност во ова големо семејство од сега веќе 30 члена, чувство на гордост за изодениот пат кој што вроди со плодовите на безбедност и сигурност за нашата земја и нашите граѓани. Ние сме НАТО- стои во соопштението од  македонскиот Парламент.

Прочитајте и...  Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Прочитај повеќе

Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Слободен печат

Автобуските превозници задоволни од измената на протоколот за исполнетост на капацитетите на возилата

МИА Агенција

Полска ја продолжува забраната за летови до балканските дестинации и Скопје

Слободен печат

И Јанушев се откажа од патните трошоци

МИА Агенција

Ученик во Берлин позитивен на коронавирусот, цело одделение во изолација

Слободен печат

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци во Скопје

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дете од Сараево заразено со коронавирус, се обидело да се убие пиејќи киселина

Слободен печат

Над 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија

Слободен печат

Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

Слободен печат

Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

Весна Тодоровска

И понатаму ќе се транзитира низ Македонија без ПЦР тест

Мирослава Бурнс

Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Михаило Донев