-7 C
Скопје

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Од утре ќе се врши дезинфекција на девет основни училишта на територијата на општина Карпош пред стартот на новата учебна година што е најавен за 1 октомври.

Минатата недела беше целосно дезинфицирано ООУ „Лазо Трповски” во Карпош 3, а утре дезинфекцијата ќе продолжи во ООУ „Петар Поп Арсов во Карпош 4, „Аврам Писевски” во Бардовци и „Христијан Тодоровски Карпош” во Карпош 1.

Во вторник ќе се дезинфицираат простории на училиштата „Јан Амос Коменски” во Тафталиџе 1 и „Братство” во Тафталиџе 2, во среда „Војдан Чернодрински“ кај Млечен, како и школото „Владо Тасевски” во Козле и „Вера Циривири Трена” во Карпош 2.

Од Општината денеска информираа дека планот е дезинфекцијата да заврши до четврток.

– Општина Карпош спроведува сеопфатна дезинфекција во предучилишните и училишните установи секои шест месеци во годината, а годинава имавме и вонредна дезинфекција во март поради состојбата со пандемијата. Интенција на локалната самоуправа е сите установи безбедно да ги пречекаат учениците во новата учебна година и да обезбеди здрави и хигенски услови за престој и работа, велат од Општината.

Прочитајте и...  Во Грција не стивнува епидемијата, починаа 85 лица

Поврзани вести

Над 26.000 новозаразени во Русија, 569 лица починаа – најмногу од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Зошто вчеравечер доцнеше статистиката за Ковид 19?

Автобускиот превоз во Приштина ќе биде бесплатен во наредните месец дена

Слободен печат

МВР: Изречени 202 казни по разни основи во последниот ден од ноември

Слободен печат

Црн рекорд во Бугарија: Во еден ден починаа 221 лице од последиците на ковид-19

Слободен печат

Директна авио-конекција меѓу Македонија и Украина: Од 6 декември по два неделни лета Киев-Скопје-Киев

Слободен печат

Остави Коментар