„Дезертерот“ ќе го прими „Шпицниот“ во Владата – паднал договор по неколкудневното натегање

Фото: Колаж/Слободен печат

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, утре ќе се сретнат во Владата за да разговараат за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за надминување на енергетската криза, наведе Маја Кадиевска од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ 24.

Нејзината изјава доаѓа откако Ковачевски и Мицкоски неколку дена се натегаа околу локацијата на можната средба, а Ковачевски не сакаше да прифати да се состане со опозицискиот лидер во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ексклузивно вечерва откривам дека утре во 11 часот нашиот претседател Мицкоски и неговиот економски тим ќе имаат средба со премиерот Димитар Ковачевски. Задоволна сум што прв пат во историјата еден опозициски лидер излезе со конкретен предлог за енергетската криза и утре ќе му го претстави на премиерот“, рече Кадиевска.

По нејзината изјава, утрешната средба ја потврди и Владата, но оттаму најавија дека таа ќе се случи во 16 часот.

Ковачевски и Мицкоски ќе се сретнат по неколкунеделните жестоки обвинувања за скандали меѓу опозицијата и власта, во кои беа користени навреди и приземен политички речник – тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека премиерот Ковачевски е „дезертер“ кој поднел лекарска документација дека е трајно неспособен за воена служба, но и билбордите со „шпицниот градоначалник“ Мицкоски што ги нарача СДСМ по избувнувањето на војната меѓу ВМРО-ДПМНЕ и скопската градоначалничка Данела Арсовска.

Мицкоски минатата недела објави дека преку свои врски, ВМРО-ДПМНЕ може да договори набавка на поевтини енергенси за државните потреби и му понуди на Ковачевски цел сет антикризни мерки. На претстојната средба, според Кадиевска од ВМРО-ДПМНЕ, ќе се разговара токму за можните решенија за ублажување на кризата.

Видео на денот