Девет ученици и вработени во средно училиште во Џорџија се позитивни на коронавирусот

Коронавирусот е откриен кај деветмина ученици и вработени во средно училиште во американската држава Џорџија, кое е во центарот на вниманието откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од ходници полни со тинејџери без маски.

– Во овој момент, знаеме дека има шест ученици и тројца вработени кои биле во училиштето барем извесно време минатата недела, и кои пријавиле дека се позитивни на коронавирусот, изјави директорот на училиштето Гејб Кармона, пренесува Си-Ен-Ен.

На Хани Вотерс, ученичката која првично беше суспендирана поради објавување фотографија на Твитер, и е укината казната.

Во округот Атланта, 12 ученици и двајца вработени во десетина училишта се позитивни на вирусот во првата недела од почетокот на училишната година.

Прочитајте и...  Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП

Претходно во Џорџија, 250 лица беа ставени во карантин откако коронавирусот беше регистриран кај најмалку 11 ученици и персонал во неколку училишта.

Џорџија е една од 21 држави во САД која кризниот штаб на Белата куќа ја стави во „црвената зона”, што значи дека болеста е распространета и дека мора да се преземат мерки.

Прочитај повеќе

Делови од Карпош и Сопиште утре без струја

Слободен печат

Заев: Крајно време е да најдеме решение за намалување на загубите и отпадот на храна (ВИДЕО)

Слободен печат

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Слободен печат

За командантот на КФОР Риси ЗСО е контроверзно прашање

Слободен печат

Суспендираниот каталонски лидер најави вонредни избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири на протестот за легализација на абортусот во Мексико Сити

Слободен печат

Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

Слободен печат

Во сообраќајката на патот Штип-Радовиш се повредени 17 припадници на Армијата

Слободен печат

Австријците ја „чувствуваат” короната и во финансиска смисла

Слободен печат

Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Илинка Иљоска

Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Слободен печат