Девет мртви, 57 повредени во немирите во Лавов

Украински војници/ Војна Украина/ Фото EPA-EFE/ALISA YAKUBOVYCH

Девет лица загинаа, а 57 се повредени во нападот на воена база во западна Украина, изјави регионалниот гувернер на Лавов Максим Козицки.

Властите сега работат на гаснење на пожарот во базата, рече тој на прес-конференција, пренесува Би-Би-Си.

Козицки рече дека Русија истрелала повеќе од 30 ракети врз воениот објект Јаворив.

Забележани се голем број амбулантни возила кои одат кон и од базата.

Локалните власти соопштија дека проектили го погодиле Меѓународниот центар за мирољубивост и безбедност во градот Јаворив, на околу 10 километри (6,2 милји) од полската граница и 60 километри (37,2 милји) од центарот на градот Лавов.

Базата зафаќа површина од околу 390 квадратни километри (151 квадратни милји) и може да прими до 1.790 луѓе, иако не е познато колку луѓе имало на лице место за време на нападот.

Обично базата се користела за обука и вежби од страна на украинската војска и нејзините партнери во НАТО, главно како дел од Партнерството за мир, програма наменета за подобрување на соработката меѓу членките на НАТО и не-членките.

Позицијата на Лавов на западот на Украина го направи градот клучен центар за снабдување на хуманитарна и воена помош од НАТО.

Видео на денот