23.8 C
Скопје

Девет играчи со најмногу голови од слободен удар од 2016 година

Угледниот „ЕСПН“ одвои девет играчи со најмногу голови од слободен удар во Топ 5 европските лиги од сезоната 2016/2017.

На оваа листа се наоѓа и македонскиот репрезентативец Енис Барди кој дојде како непознаница во Шпанија, но уште во првата сезона за Леванте блесна и се промовираше како еден од најдобрите изведувачи на слободни удари.

Нашиот играч постигна пет голови од 16 директни слободни удари во неговата дебитантска сезона, а додаде уште еден во последните две и пол години.

Убедливо на првата позиција се наоѓа ѕвездата на Барселона, Лионел Меси, со 21 погодок.

Симоне Верди 6
Дани Парехо 6
Набил Фекир 6
Енис Барди 6
Јаго Аспас 7
Пауло Дибала 7
Џејмс Вoрд-Проус 8
Александар Коларов 8
Лионел Меси 21

Поврзани вести

Откриено е што им кажал Ериксен на лекарите кои го вратија во живот

Слободен печат

ВИДЕО: За инает на Роналдо, урнебесна реакција на рускиот селектор

Слободен печат

Нов пресврт во Тотенхем, отпаѓа и Фонсека, а нов фаворит е екс тренерот на Елмас

Слободен печат

ВИДЕО: Пресврт на Белгија во режија на Де Брујне

Слободен печат

Шевченко импресиониран од „рисовите“: Македонија покажа карактер

Слободен печат

УЕФА му се закани на Роналдо: Ќе има казни за тргање на пијалоците на прес-конференциите

Слободен печат

Остави Коментар