Девет Австријци дури три пати се заразиле со коронавирус

Тестирање за Кодид-19 во Австрија/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Во Австрија 1,447 луѓе два пати се заразиле со коронавирусот, а девет лица дури три пати се заразиле со вирусот, од кои осум не биле вакцинирани, покажуваат податоците од Епидемиолошката база на податоци (ЕМС), пренесува Танјуг. 

Од лицата кои два пати биле заразени со Ковид-19, 84,7% не биле вакцинирани. 

Лицето кое по трет пат било заразено со вирусот, бил вакциниран со една доза. 

Првиот случај на Ковид-19 во Австрија беше забележан во февруари минатата година. 

Видео на денот