Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Во соопштението стои дека здравјето на децата е во прв план, односно дека ништо не смее да биде оставено на случајност. 

Детската клиника во Скопје денеска објави соопштение, во кое наведува дека воведуваат забрани за посети на малите пациенти, поради опасноста од ширењето на коронавирусот.

Во соопштението стои дека здравјето на децата е во прв план, односно дека ништо не смее да биде оставено на случајност.

Во продолжение ви го пренесуваме целото соопштение:

„ВАЖНО !

Поради опасноста од ширење на Корона вирус во Клиниката за детски боолести, менаџментот од денска 26. февруари.2020 година, најстрого ја забранува посетата на малите пациенти.
Ги замолуваме роднините на децата кои се хоспитализирани, да имаат разбирање за оваа одлука, да не инсистираат на влез, бидејќи здравјето и безбедноста на детето е поваќно од се.
Вратарската служба нема да допушти влез на ниту едно лице кое не е хоспитализирано со дете.
Се замолуваат и родителите кои веќе лежат на Клиниката со своите малечки, без нужна потреба да не ја напуштаат клиниката, и да ги превземат сите мерки на заштита.
Заштитувајќи се себе се грижите за вашето дете“, стои во соопштението.

Прочитајте и...  Филипче: До крајот на неделата ќе имаме подобра слика за состојбата со Ковид-19 во земјава

Прочитај повеќе

ЦДЦ: Ковид-19 и сезонскиот грип ќе бидат големо оптоварување за здравствениот систем на САД

Слободен печат

Петровска: Ќе беше неодговорно ако поттикнев раздор во полицијата

Слободен печат

Градоначалничката на Вашингтон бара повлекување на Националната гарда од главниот град

МИА Агенција

Демонстрантите во САД бараат реформи во судството и полицијата

МИА Агенција

ОЈО Велес отвори предмет по повикот за масовно одење во верските храмови

Слободен печат

За да го избегнат полицискиот час граѓаните „бегаат“ во Маврово, Струга и Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат