Детална сателитска снимка открива таинствено американско поморско беспилотно летало

Нов прототип на подводно возило без екипаж, познато како „Manta Ray“, неодамна е забележан закотвен во поморската база Порт Хунеме во Калифорнија.

Тековната слика на Google Earth на Порт Хунеме го прикажува прототипот, истакнувајќи ја неговата подготвеност за тестови и распоредување.

„Manta Ray“ црпи инспирација од својот истоименик, рибата со тело во облик на дијамант и перки како крила.

Овој прототип е екстра голема едрилица способен да изведува долготрајни мисии без потреба од човечка поддршка или одржување на бродот.

Неговиот дизајн му овозможува да се закотви на морското дно и да влезе во режим на хибернација со мала моќност, заштедувајќи ја енергијата кога не е во активна употреба.

Агенцијата за напредни истражувачки проекти за одбрана ја започна програмата „Manta Ray“ во 2020 година со цел да го подобри дизајнот на подводните возила.

Програмата се фокусира на зголемување на носивоста и енергетската ефикасност.

Прототипот „Manta Ray“ на „Northrop Grumman“ интегрира неколку иновативни карактеристики за создавање стратешко изненадување во подводните операции.

Клучните атрибути вклучуваат: автономија, носивост, енергетска ефикасност, модуларност.

„Manta Ray“ се вклопува во пет стандардни контејнери за испорака, овозможувајќи глобален транспорт и брзо распоредување.

Неговите напредни способности се очекува да ги подобрат стратешките поморски операции, нудејќи разновидно и енергетски ефикасно решение за продолжени подводни мисии.

Способноста на „Manta Ray“ да работи автономно и да поддржува различни нивоа на носивост го позиционира како вредно средство за идните поморски операции.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот