ДЕТАЛИ ОД ГОЛЕМАТА ТАЈНА МИСИЈА: Како Полска си го врати дома златото вредно четири милијарди фунти

Полска, која во последните две години нагло ги зголеми своите резерви на злато, врати околу 100 тони од врединот метал од трезорот на Англиската банка (Централната банка на Велика Британија) во Лондон, пренесува „Мирор“.

Во тајната мисија, златните плочки вредни околу четири милијарди фунти кои во Лондон биле скриени за време на Втората светска војна, вратени се во Варшава. Златото тогаш е „евакуирано“ поради стравувања дека ќе падне во рацете на нацистите.

Во акцијата учествувале авиони, хеликоптери, камиони и специјалци кои се грижеле дека 8.000 парчиња злато, кои тежат околу 100 тони, безбедно да ќе вратат дома.

– Речиси една половина од имотот на Варшава во Велика Британија префрлена е во Народната банка на Полска – објави на крајот на минатиот месец гувернерот Адам Глапински, додавајќи дека „златото ја симболизира силата на земјата“.

Прочитајте и...  Трамп сака лично да настапи со говор на сесијата на Генералното собрание на ОН
Фото: Профимедиа

Целата акција се одвивала во тек на неколку месеци, а имало вкупно осум ноќни летови на кои се наоѓало вредното злато. Последниот бил на 22 ноември, кога камиони од непозната локација во Лондон го пренеле златото до неименуван аеродром. „Пратката“ ја следел и хеликоптер, заедно со полицијата.

Половина од полските резерви остануваат во Англија, а од Народната банка на Полска велат дека можеби ќе продолжат со враќањето на златото.

– Полска може да оствари добивка од повеќе милијарди евра од продажбата на своето злато, но моментално тоа не е во план на властите – рече Глапински.

Прочитај повеќе

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат

Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Слободен печат

Убиство што ја потресе Америка: Момче застрелало 5-годишно дете кое си играло покрај неговиот двор (ВИДЕО)

Слободен печат