Десничарот Моравјецки повторно има мандат за формирање на влада

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска доби нови мандат да формира влада откако на изборите владејачката десничарска партија Право и правда повторно освои мнозинство.

Претседателот на Полска, Андреј Дуда му го довери мандатот на Моравјецки во зградата на Претседателството.

Се очекува новата влада да биде составена од истите министри од владејачката Право и правда, а Моравјецки дека ќе посвети повеќе внимание на Европска Унија и на климатските промени.

Прочитајте и...  Независниот Синдикат на Управа за водење на матични книги бара заштитна опрема

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат