Десничарите во Норвешка не можеа да го прифатат враќањето на учесничката во Исламска држава, се повлекоа од владата

Претседателката на Напредната партија Сив Јенсен ја соопшти одлуката по разговорите со раководството на својата партија и премиерката.

Норвешката Влада е доведена во опасност откако денеска од владејачката коалиција се повлече десничарската Напредна партија откако беше дозволено во земјата да се врати од Сирија поддржувачка на терористичката Исламска држава.

Претседателката на Напредната партија Сив Јенсен ја соопшти одлуката по разговорите со раководството на својата партија и премиерката.

Осомничената поддржувачка на ИД, жена родена во Пакистан, вратена е во Норвешка во петокот вечер, заедно со своите две деца.

– Можевме да ги примиме децата, но не и да правиме компромис со луѓе кои учествувале во терористички организации, истакна Јенсен на прес конференција.

Владата одобри репатријација на тие три лица од бегалскиот камп Ал Хол во Сирија во октомври, носејќи ја одлуката врз основа на информацијата дека петгодишното момче е многу болно.

Прочитајте и...  Франција даде зелено светло за употреба на тестови на плунка

Јенсен истакна дека нејзината партија оценува дека направила премногу компромиси и оти по шест години и два месеци излегуваат од владината коалиција.

– Јас ја внесов Напредна партија во Владата. И сега ја вадам партијата од Владата. Го правам тоа бидејќи е единственото нешто што е исправно да се направи – потенцираше таа.

Сепак, Јенсен најави дека Напредна партија ќе ја поддржува малцинската Влада.

– Немаме желба да ја менуваме премиерката. Веруваме дека Солберг е вистинската личност да ја предводи земјата, вклучувајќи го и периодот кој доаѓа – посочи Јенсен.

Тоа значи дека Солберг ќе продолжи да биде премиерка на малцинска Влада, составена од Конзервативците на Солберг, заедно со централно-десничарската Либерална партија и христијанските демократи. Тоа го потврди и премиерката на посебна прес-конференција.

Прочитајте и...  Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Прочитај повеќе

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат

Крит не престанува да се тресе: Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер

Слободен печат