Дескоска во Стразбур: Случајот „Ел Масри” е затворен

Министерката за правда Рената Дескоска денеска учествува на сесија на Комитетот на министри за човекови права во Стразбур, кој го надгледува извршувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права.

„Напорите на Владата и на Министерството за правда во спречувањето тортура и несоодветен третман, како и спречување на нивната неказнивост, беа признати од Комитетот со затворање на надзорот врз случајот „Ел Масри”, и спуштање на нивото на надзор во случајот „Хајрулаху”. Во случаите „Ел Масри” и „Хајрулаху”, Судот во Стразбур утврди, меѓу другите и повреда на членот 3 од Конвенцјијата“, соопшти Министерството за правда.

Во својот говор министерката Дескоска ја нагласи посветеноста на Македонија за почитување на човековите права, владеењето на правото и градење на демократијата.

Прочитајте и...  Скопјанец (45) позитивен на коронавирус почина на пат кон болница

Со исполнување на сите обврски во случајот „Ел Масри”, испративме порака до сите европски држави дека нема толеранција за тортура и дека особено е значајно да се почитуваат правата – дури и во деликатни ситуации кога постои закана за тероризам или за безбедноста.

„Владата воспостави надворешни контролни механизми во согласност со пресудите на Европскиот суд за човекови права во случаите „Ел Масри” и „Хајрулаху”“, истакна Дескоска.

Надзорната структура е воспоставена преку Посебното одделение за истраги на лица со полициски овластувања, како и надзор од народниот правобранител и граѓанското општество.

На крајот на дебатата, Комитетот донесе финална резолуција за затворање на случајот „Ел Масри” и спуштање на надзорот над имплементација над случајот „Хајрулаху”, за чие целосно затворање се потребни измени во Кривичниот законик.

Прочитајте и...  Во Србија три нови смртни случаи, вкупно заразени 2.447 лица

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат