Дескоска: Антикорупциска да започне постаки за проверка на анкетните листови на судиите - Слободен печат

Дескоска: Антикорупциска да започне постаки за проверка на анкетните листови на судиите

Очекуваме ДКСК да почне сериозна постапка за проверка на анкетните листови на судиите. На тој начин да се искористат постојните законски можности за ветинг, рече министерката за правда Рената Треновска Дескоска, по денешните протести на судската админстрација за поголеми плати.

Но освен за поголеми плати, Дескоска рече дека очекува и реакција од судиите, од претседателите на судовите и од судската администрација за застарените случаи.

– Вратобените во судовите треба да помогнат во откривање и отфрлање на корумпираните судии и обвинители од нивните редови. За нив треба да бидат покренати судски постапки, бидејќи само така ќе се врати довебата во судството – рече министерката за правда.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

seventeen − 17 =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат