Десетици илјади протестираа поради високите кирии во германските градови

Десетици илјади луѓе вчера излегоа во Берлин, во знак на протест поради постојаните зголемувања на кириите и недостигот од станови во германските градови.

На настанот присуствуваа „повеќе од 10.000 луѓе“, според податоците на полицијата, а според организаторите, бројката изнесувала 40.000 лица.

Протестантите поминаа низ неколку населби, каде што жителите беа принудени да ги напуштат своите станови поради високите кирии.

Демонстрантите носеа постери со слогани како „Имањето дом е фундаментално право“.

фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Помали демонстрации имаше и во Минхен, Келн и Дрезден. Организаторите на протестите рекоа дека имало настани во вкупно 19 градови со вкупно 55.000 учесници.

Во Берлин, организаторите почнаа да собираат потписи за референдум за експропријација на компаниите за недвижнини. Иницијаторите сакаат државата да преземе мерки против компании со над 3.000 домови.

Прочитајте и...  Уште еден месец без фудбал во Германија

Во случај на приватните компании, во 2013 година становите беа поскапи од општиниските во просек за 70 центи по метар квадратен, а во 2017 година тие беа 1.30 евра поскапи од општинските, според податоците на германскиот Институт за економија.

Според проценките на локалните власти во Берлин, купувањето на приватни станови ќе ја чини веќе задолжената покраина над 30 милијарди евра.

Прочитај повеќе

Жена лажела на Фејсбук дека е позитивна на коронавирусот, ги повикувала сите кои биле во контакт со неа да се тестираат

Слободен печат

Во Прилеп вкупно 12 заболени од коронавирусот, се чека извештај за уште пет брисови

Слободен печат

САД нареди ситe крузери во американски води да останат на море

Слободен печат

Извршена втора дефинфекција на катните гаражи

Слободен печат

Османи- Вархеји: Дозволен пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Слободен печат

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Велика Британија во последното деноноќие починаа 560 лица од коронавирусот

Слободен печат

Норвешка одобри за време на коронакризата црквите да се користат за погреби на атеисти

Слободен печат

САД се против реципроцитет: Амбасадата бара Косово да ги укине сите такси, да не создава нови бариери

Слободен печат

Поради забраната за влез на сезонски работници на Германија и се заканува недостиг од овошје и зеленчук

Слободен печат

Се отстранува снегот во Тетовско

Слободен печат

Снегот не е закана за земјоделството, можни штети кај коскестите овошки ако температурата падне под нула

Слободен печат