Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Десетина демонстрантки беа уапсени денеска на протестот во Минск на кого повторно бараа оставка од претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, пренесува Бета.рс.

Стотина жени протестираа денеска во центарот на Минск, продолжувајќи го бранот на демонстрации против Лукашенко, започнати после претседателските избори на 9 август.

Организацијата за заштита на човечки права Вијасна соопшти дека полицијата го блокирала центарот на Минск и уапсила повеќе од 80 демонстрантки, пренесува Асошиејтед прес.

Фото: EPA-EFE/STR

Полицијата бркала некои од уапсените по блиските згради, каде тие пробале да се сокријат, наведува Вијасна.

Белорусија е погодена од политичка криза од претседателските избори, кога низ земјата почнаа масовни антивладини протести, предизвикани од официјалните резултати на гласањето според кои Лукашенко освоил повеќе од 80 отсто од гласовите.

Прочитајте и...  Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

И покрај настојувањето на власта да ги задушат протестите со апсења и репресија над демонстрантите и активистите, нема знак дека демонстрациите се ближат до крајот.

Фото: EPA-EFE/STR

Поврзани вести

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Попоски позитивен на ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: На згради во француските градови се прожектираа карикатури од Мухамед од „Шарли Ебдо“

Слободен печат

Дваесет и еден вработен во болница во Загреб позитивни на ковид-19

Слободен печат

Заев: Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, освен оние што вршат достава на храна

Слободен печат

Франција пред италијанско сценарио: Заразени над 40.000 луѓе со ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Остави Коментар