Десет новозаболени во Куманово, имале контакт со заболени лица

Центарот за јавно здравје – Куманово во изминатото деноноќие регистрираше десет нововозаболени лица од Ковид 19,  од кои осум од Куманово, двајца од Липково соопштија,

Надлежните од јавната здравствена установа информираа дека оздравени се 13 пациенти.

– Новозаболените имале контакти со претходно заболени лица, изјави директорот на Центарот, д-р Ариф Љатифи.

Денеска се изврешни  33 тестирања од кои 23 по „Мој Термин” и  десет тестирање извршени согласно   епидемиолошки индикации.

Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион, со Ковид-19 се дијагностицирани 1.522, а во моментов активни се 277 случаи.

Прочитајте и...  Во Албанија се полни и третата ковид болница

Поврзани вести

Катанци се редат: Уште една земја воведува карантин

Слободен печат

Владејачката партија Грузиски сон води на денешните изборите

Слободен печат

Вучиќ пристигна во Црна Гора за погребот на владиката Амфилохие

Слободен печат

ВИДЕО: Фатен еден осомничен за нападот во Лион, каде беше ранет грчки свештеник

Слободен печат

Милер: Доколу победи Трамп ќе се заострат правилата за влез на имигранти во САД

Слободен печат

Се бараат донации на Фејсбук, а возниот парк на Заеви чини колку 10 амбулатни возила, бесни од опозицијата

Слободен печат

Остави Коментар