Десет намирници што ги консумирате и поради нив изгледате постаро!

Начинот на кој функционираат нашите тела и колку добро се чувствуваме физички, делумно зависи од нашата возраст. Но, дали знаевте дека вашето тело може да покаже знаци на стареење кои немаат никаква врска со бројот на свеќи што ги изгаснавте на вашата торта на последниот роденден?

Иако сите сме добро свесни за хронолошката старост, биолошката старост е малку потешко да се одреди. Таа претставува колку е старо вашето тело како резултат на животни фактори како пушење, изложување на сонце, околина и диета, а вашето тело може да биде постаро отколку што мислите.

Врвни нутриционисти открија која храна го забрзува процесот на стареење во вашето тело.

1. Чипс од компир

Ако посакате нешто крцкаво, пробајте крекери од цели зрна или сецкан зеленчук како тиквички или стапчиња од целер – бидејќи состојките во чипсот многу брзо ќе го исушат вашиот внатрешен извор на младост.

„Потрошувачката на транс масни киселини го стимулира интерлеукинот 6 во организмот“, објаснува Лиза Хаим, основач на „The WellNunities“.

Прочитајте и...  Меланија Трамп за првпат се појави во јавноста по битката со коронавирусот и ги воодушеви присутните со елегантниот стајлинг! (ФОТО)
фото: Pixabay.com

2. Подготвени и замрзнати оброци

„Замрзнатите оброци се познато богати со натриум. Натриумот придонесува за задржување на водата и целокупниот изглед на подуеност и стареење”, споделува Кејлин Св. Џон.

3. Виршли

„Конзервансите што се користат во преработеното месо можат да создадат слободни радикали во организмот“, вели Лиза Хаим, „Слободните радикали доведуваат до оксидација на вашите клетки и ДНК и може да предизвикаат доволно оштетување за да доведат до рак или други здравствени состојби“.

4. Сланина

Нитратите, конзервансите потребни во сушени месни производи, се поврзани со зголемена смртност од болести поврзани со стареењето, вклучително и Алцхајмерова и Паркинсонова болест, според една студија во Журнал за Алцхајмерова болест.

5. Шеќер

„Шеќерот предизвикува воспаление, што е главен инхибитор на проѕирна убава кожа. Да бидат работите уште полоши, шеќерот исто така го оштетува колагенот и еластинот, правејќи ја кожата мека и еластична“, вели Таснем Батија.

Прочитајте и...  ФОТО: Деми Ловато „воспоставила“ контакт со вонземјани

6. Јаглехидрати со висок гликемиски индекс

„Докажано е дека храната како што се пецива, овесна каша, геврек, тестенини и житни култури го забрзува процесот на стареење на кожата и појавата на брчки на кожата, предизвикувајќи акни и розацеа“, вели д-р Таз. „Дури и таканаречената „здрава“ храна со цели зрна, која има помал гликемиски индекс, може да биде резерва на глукоза што предизвикува брчки“.

7. Алкохол

„Повремено чаша (или две) вино не ви штети на вас или на вашата кожа, но пиењето прекумерни количини на алкохол, особено пијалоци со шеќер, предизвикува слободни радикали. Алкохолот исто така го лишува телото од витамин А, антиоксиданс неопходен за обновување на клетките“, вели д-р Таз.

Ако пиете, посегнете по пијалоци без додаток на шеќер, како што се вино или шампањ. Исто така, проверете дали пиете во умерени количини и наизменично секој алкохолен пијалок со вода.

8. Брза храна

„Рестораните обично користат масло од пченка, едно од најнездравите масла, за пржење храна“, вели Орлик Леви. „Кога ќе се конзумира, ослободува слободни радикали во организмот. Оштетувањето на слободните радикали или оксидативниот стрес имаат бројни ефекти врз здравјето и благосостојбата, вклучително и срцеви заболувања“.

Прочитајте и...  Знаци што укажуваат на болен црн дроб: Честата појава на модринки е аларм

засладувачи во газираните сокови

9. Слатки

„Преработениот шеќер брзо се обработува во организмот и може да доведе до отпорност на инсулин и брзо зголемување на телесната тежина“, вели Св. „Покрај тоа, големиот внес на слатки може негативно да влијае на здравјето на забите и ништо нема да ве остаре побрзо од расипаните заби“.

10. Газирани сокови

Студија од 2016 година објавена во Журнал на Американското здружение за стоматолози ја измери pH вредноста на 379 пијалоци купени во продавниците. Пијалоците со pH под 3,0 беа означени како „екстремно ерозивни“, додека пијалоците со pH помеѓу 3,0 и 3,99 беа „ерозивни“. Оваа студија откри дека 85 газирани пијалоци се или „крајно ерозивни“ или „ерозивни“ за вашите заби, пишува Eat This, Not That.

Поврзани вести

Меланија Трамп за првпат се појави во јавноста по битката со коронавирусот и ги воодушеви присутните со елегантниот стајлинг! (ФОТО)

Слободен Печат

Стручњаците открија на кои делови од телото најмногу и најмалку боли тетовирањето!

Слободен Печат

Зоран Костески – Шваца ни го открива Мариово, од памтивек неосвоена област

Ј.К.Д

Худини и Коперфилд во Куќата на славните: Тие го забавуваа светот со својата магија! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?

Слободен Печат

Спектаклот за најголемата ријалити-ѕвезда: Ким Кардашијан го прослави својот 40-ти роденден! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар