Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

На оваа листа се наоѓаат имиња на 10 писатели кои заслужиле да ја добијат Нобеловата награда за својот допринес во книжевноста, но поради одредени причини не ја добиле, пишува весникот „Verse“.

Хорхе Луис Борхес (1899-1986)

Името на Борхес било размислувано за Нобелова награда добри 20 години, дури и неколку пати бил во многу тесна конкуренција да ја добие, меѓутоа Комитетот за доделување на Нобеловата награда одлучил да не го додели ова признание на Борхес поради поддршката која ја пружал на десничарски настроените диктатори, како Пиночe. Од друга страна пак, не му било тешко на Комитетот да додели награда на оние кои ги поддржувале левичарските диктатори како Сталин. Дали Пиноче бил полош од Сталин?

Борхес ги напишал најголемите надреалистички книжевни дела до денес и бил добитник на првата меѓународна Пулицерова награда. Изгледа дека политиката не е добра за расправија, пренесува „Laguna“.

Владимир Набоков (1899-1977)

инстаграм

Набоков е еден од најголемите писатели на кого англискиот не му е мајчин јазик, а неговиот најпознат и воедно најдобар роман, секако е „Lolita“. Напишал уште многу прекрасни дела од областа на фикцијата и критиката, а преведувал и поезија. Бил номиниран во 1974 година заедно со Грејам Грин (не актерот) и загубил во корист на Ејвинд Џонсон и Хери Мортинсон, кои таа година ја добиле наградата. Едниот од нив бил Швеѓанин и двајцата во тоа време биле членови на Нобеловиот комитет.

Прочитајте и...  Не си играјте со нивните нерви - Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

В. Х. Оден (1907-1973)

Один е еден од најголемите поети на 20 век. Добил Пулицерова награда, Американска книжевна награда, имал исклучително влијание на сите поети кои дошле после него, а особено оние од англиското јазично подрачје. Се верува дека комитетот го одбил поради лошиот превод на книгата добитник на Нобелова награда за мир, на Даг Хамаршелд, и поради таа причина што сугерирал дека Хамаршелд е хомосексуалец како него.

Роберт Фрост (1874-1963)

инстаграм

Апсолутно најголемиот американски поет на 20-от век, бард на американскиот североисток. Освоил Пулицерови награди, доделени му биле 40 почесни докторати, помеѓу останатото и од Харвард, Оксфорд, Кембриџ и Принстон. Постои само уште еден писател кој има освоено четири Пулицерови за книжевност, а тоа е Јуџин Онил, кој освоил и Нобелова награда. Фрост неговата четврта Пулицерова награда ја добил 20 години пред неговата смрт. Комитетот за доделување на Нобеловата награда успеал да го игнорира толку долго.

Емил Зола (1840-1902)

Емил Зола е најголемиот пример на француската школа за книжевен натурализам. Напишал преку 20 романи и било кој од нив и денес би можел да освои Пулицерова награда без конкуренција. Неговите две шанси да ја освои биле упропастени поради истата причина како и следниот писател на оваа листа.

Хенрик Ибзен (1826-1906)

Прочитајте и...  Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Хенрик Ибзен е еден од најголемите норвешки писатели и еден од најдобрите модерни драмски писатели. Шест пати имал можност да добие Нобелова награда, со оглед на тоа дека доделбата на оваа награда започнала во 1901 година, но ја изгубил поради толкувањето на условите за квалификација утврдени од Алфред Нобел во неговиот тестамент. Тој сакал добитниците на наградата да бидат оние чии лик и дело зрачат со „возвишеност и здравје“. Ибзен, таткото на модерната книжевна драма, очигледно не го водел книжевниот свет во идеален правец.

инстаграм

Марсел Пруст (1871-1922)

Марсел Пруст е автор на најмонументалното дело на фикција во 20 век „Remembrance of Things Past“. Овој негов роман, кој се состои од 7 томови е едно од првите, ако не и првото дело во  дело во кое се користи протокот на свеста како литературен начин. Сепак, во 1920 година наградата му била доделена на Кнут Хамсун (Норвежанин, кои на Швеѓаните им биле поблиски од Французите) за неговото монументално дело „Growth of the Soil“. Кое дело денес луѓето повеќе го читаат? Токму така! „Remembrance of Things Past“.

Џејмс Џојс (1882-1941)

Ова е најголемиот ирски писател, освен Јејтс кој ја добил Нобеловата награда. Џојс е исто така најголемиот писател на книжевниот правец под назив проток на свеста во историската фикција. Тој практично е изумител на современата идеја за шпекулативна фикција со неговото последно дело „Finnegans Wake“, кое практично е невозможно да го прочитате. Тој го сметал за свое најдобро дело, но многу е попознат по делата како што се „Ulysses“, „Dubliners“ и „A portret of the Artist as a young man“.

Прочитајте и...  Сандра Африка со новата фотосесија ги израдува фановите на Инстаграм (ФОТО)

Лав Толстој (1828-1910)

инстаграм

Неговото дело е најдобар пример за книжевниот реализам во историјата на книжевноста, а Толстој е веројатно најдобриот романописец во историјата. Неговите две титански дела „War and Peace“ и „Anna Karenina“ биле сосема доволни да му обезбедат награда на Кнут Хамсун. Толстој да бил роден малку поблиску до Шведска, сигурно Комитетот би бил спремен малку послободно да го протолкува својот сомнителен превод на Нобеловиот тестамент. Очигледно, Комитетот не го сметал Лав Толстој за човек кој го води модерниот книжевен свет во „идеален правец“.

Марк Твен (1835-1910)

Марк Твен бил творец на американскиот роман, автор на романот „Tom Sawyer“ и „Huckleberry Finn“, но и еден од најголемите романописци, хумористи, критичари и автори воопшто. Како и Толстој, имал 10 можности да ја освои оваа награда, меѓутоа бил прескокнат во корист на следните 11 писатели: Сили Придом, Теодор Момзен, Бјернстјерне Бјернсон, Фредерик Мистрал и Хозе Ечеграј и Еизагире (двајцата добитници на наградата во 1904 година), Хенрик Сјенќевиќ, Џозуе Кардучи, Радџард Киплинг, Рудолф Кристоф Ојкен, Селма Лагерлоф и Паул Хајзе.

инстаграм

Прочитај повеќе

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Слободен печат