Дерковски: Го чекаме да дојде гласачот со пиштолот - Слободен печат

Дерковски: Го чекаме да дојде гласачот со пиштолот

Го чекаме револтираниот гласач од Гостивар да дојде со пиштол, реагира претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски, откако во медиумите беше објавено видео во кое гласач отворено се заканува на ДИК на трибина организирана во рамки на кампањата за претседателските избори на кандидатот Стево Пендаровски.

– Што да кажам. Го чекаме да дојде револтираниот гласач со пиштол. Ова секако не е нормална реакција на гласач, без разлика каков проблем постои. И досега сме имале закани, но првпат се толку сериозни. Очекуваме Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство итно да постапат по овој случај – вели Дерковски во изјава за „Слободен печат“.

Тој потенцира дека загрижува тоа што Пендаровски го поддржува гласачот.

– Му вели оди, оди, како тоа да го сфатиме. Мора претседателските кандидати да внимават што зборуваат на митинизите – објаснува претседателот на ДИК.

Реакцијата на гостиварецот погледнете ја на овој линк.

Прочитај повеќе

Индија со воена парада го прослави Денот на Републиката

МИА

„Медена земја“ имаше премиера пред љубљанската публика

МИА

Во Јапонија е потврден четврт случај со коронавирусот

Слободен печат

Значително зголемување на бројот на случаи на семејно насилство во Албанија

Слободен печат

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Слободен печат

Со 1,4 милијарда денари преку Оперативниот план ќе се опфатат 11.761 лице

Слободен печат

Остави Коментар

20 + 12 =

Прочитај повеќе

Период на добри услови за зимско планинарење на Шар Планина

МИА

Австралија: Пожарите ги гаси дождот, но предизвикува поплави

Слободен печат

Се преземаат активности за расчистување на случајот со групата „Јавна соба” на „Телеграм”

МИА

ИЗБОРНА ГОДИНА ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН: Од пет поранешни држави на СФРЈ, дури четири избираат нови влади и парламенти

Слободен печат

СДСМ: Изборите во 2014 година ги украде Груевски, обвинителството не презело ништо против Заев

Слободен печат

Одбранбен правен тим: Смена на Трамп би била опасен преседан

Слободен печат