Дерковски: Го чекаме да дојде гласачот со пиштолот – Слободен печат
ВестиМакедонија

Дерковски: Го чекаме да дојде гласачот со пиштолот

Во медиумите беше објавено видео во кое гласач отворено се заканува на ДИК.

Го чекаме револтираниот гласач од Гостивар да дојде со пиштол, реагира претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски, откако во медиумите беше објавено видео во кое гласач отворено се заканува на ДИК на трибина организирана во рамки на кампањата за претседателските избори на кандидатот Стево Пендаровски.

– Што да кажам. Го чекаме да дојде револтираниот гласач со пиштол. Ова секако не е нормална реакција на гласач, без разлика каков проблем постои. И досега сме имале закани, но првпат се толку сериозни. Очекуваме Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство итно да постапат по овој случај – вели Дерковски во изјава за „Слободен печат“.

Тој потенцира дека загрижува тоа што Пендаровски го поддржува гласачот.

– Му вели оди, оди, како тоа да го сфатиме. Мора претседателските кандидати да внимават што зборуваат на митинизите – објаснува претседателот на ДИК.

Реакцијата на гостиварецот погледнете ја на овој линк.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close