Дерковски: Го чекаме да дојде гласачот со пиштолот

Го чекаме револтираниот гласач од Гостивар да дојде со пиштол, реагира претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски, откако во медиумите беше објавено видео во кое гласач отворено се заканува на ДИК на трибина организирана во рамки на кампањата за претседателските избори на кандидатот Стево Пендаровски.

– Што да кажам. Го чекаме да дојде револтираниот гласач со пиштол. Ова секако не е нормална реакција на гласач, без разлика каков проблем постои. И досега сме имале закани, но првпат се толку сериозни. Очекуваме Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство итно да постапат по овој случај – вели Дерковски во изјава за „Слободен печат“.

Тој потенцира дека загрижува тоа што Пендаровски го поддржува гласачот.

Прочитајте и...  Затворски казни за обвинетите Јакимовски и Маџовски за незаконското трошење пари од УБК

– Му вели оди, оди, како тоа да го сфатиме. Мора претседателските кандидати да внимават што зборуваат на митинизите – објаснува претседателот на ДИК.

Реакцијата на гостиварецот погледнете ја на овој линк.

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар