Дерковски: Го чекаме да дојде гласачот со пиштолот

фото Архива

Го чекаме револтираниот гласач од Гостивар да дојде со пиштол, реагира претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски, откако во медиумите беше објавено видео во кое гласач отворено се заканува на ДИК на трибина организирана во рамки на кампањата за претседателските избори на кандидатот Стево Пендаровски.

– Што да кажам. Го чекаме да дојде револтираниот гласач со пиштол. Ова секако не е нормална реакција на гласач, без разлика каков проблем постои. И досега сме имале закани, но првпат се толку сериозни. Очекуваме Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство итно да постапат по овој случај – вели Дерковски во изјава за „Слободен печат“.

Тој потенцира дека загрижува тоа што Пендаровски го поддржува гласачот.

– Му вели оди, оди, како тоа да го сфатиме. Мора претседателските кандидати да внимават што зборуваат на митинизите – објаснува претседателот на ДИК.

Реакцијата на гостиварецот погледнете ја на овој линк.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот