Дербито на стартот од Евролигата и припадна на Барселона

На стартот од новата сезона во Евролигата, кошаркарите на Барселона славеа во дербито на колото против ЦСКА Москва со 76:66.

Најзаслужни за победата на Барселона се Никола Миротиќ и Брендон Дејвис кои заедно постигнаа 35 поени и не дозволија рускиот тим во последната четвртина да се врати во игра.
Барселона во текот на целиот натпревар го имаше водстовото, но ЦСКА Москва со серија од 11:2 во последната четвртина дојде на само два поени негатива (57:55), но каталонците одговрија со своја серија од 8:0 и ги решија дилемите околу победникот.
Најголемото изненадување на стартот од новата сезона го приреди рускиот Зенит кој во Истанбул го победи фаворитот за трофејот, Ефес со 69:73. Во победата на Зенит блескаше Пангос кој постигна 23 поени, а одлича поддршка имаше во Риверс кој даде 14 поени.

Прочитајте и...  УЕФА ги остави македонските надежи без квалификации, го откажа ЕП до 19 години

Резултати:
Анадолу Ефес – Зенит 69:73
Олимпијакос – Жалгирис 67:68
Макаби – Алба Берлин 80:73
Барселона – ЦСКА Москва 76:66
Валенсија – Лион-Вилербан 65:63

Поврзани вести

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Трка со времето: Дали Роналдо ќе игра против Меси?

Слободен печат

Нови случаи на коронавирус во ракометниот клуб Пролет

Слободен печат

Остави Коментар