Дербито на отворањето на Евролигата му припадна на Реал Мадрид

Реал Мадрид и Фенербахче со меѓусебната дерби пресметка го одбележаа стартот на новата сезона во Евролигата. На крајот во неизвeсна завршница славеше со 81:77 славеше Реал Мадрид.

„Кралевите“ водеа во текот на целиот натпревар, дури имаа и предност од 12 поени на стартот од последната четвртина, но кошаркарите на Фенербахче успеаја да се вратат во игра и да влезат во неизвесна завршница.

Во самиот финиш, поприсебни беа домашните кошаркари и дојдоа до значајна победа во дерби пресметката. Факундо Кампацо со 14 поени и осум асистенции, додека Тејлор запиша 19 поени беа најсрасположени за игра. Кај Фенербахче најдобри беа засилувањата, Нандо де Коло со 22 поени и Дерик Вилијамс со 19 поени.

Прочитајте и...  И АБА лигата пред крај без шампион, а што ќе биде со МЗТ?

Големи возбудувања имаше и во Атина каде Панатинаикос ја совлада Црвена звезда со 87:82. Грчкиот тим победата ја најави во третата четвртина која ја доби во своја корист со 29:18.

Српскиот тим се обиде да се врати во игра во четвртата четвртина и во последната четвртина успеаја да дојдат до негатива од пет поени, но немаа сила за целосен пресврт. Ник Калатес со 21 поен беше прво име кај Панатинаикос, додека кај Црвена звезда, Џејмс Гист беше прво име со 22 поени.

Резултати: Химки – Макаби 89:83, Панатинаикос – Црвена звезда 87:82, Баерн – Милано 78:64, Реал Мадрид – Фенербахче 81:77.

Прочитај повеќе

Надал ја откри тајната за успехот на големата тениска тројка

Слободен печат

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат

Дали се сеќавате на лудата вечер во Барселона, два корнери и два гола во продолжението за титула на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Се јави и Синдикатот на фудбалери: Ние не ја водиме лигата, наша грижа се фудбалерите

Слободен печат

Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

Слободен печат

Историјата можеше да биде поинаква, Харден наместо во Хјустон требаше да замине во Вашингтон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интер е решен да ја прекине доминацијата нба Јувентус, Конте на лето добива пет засилувања за напад на титулата

Слободен печат

Нема страв кај Црногорците, фудбалот продолжува пред гледачи

Слободен печат

Алегри главен фаворит да го наследи Тухел на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Федерер поради Ѓоковиќ не освои повеќе грен слем титули

Слободен печат

Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат