Дербито на двете Борусии им припадна на „милионерите“ (ВИДЕО)

Дерби натпреварот на стартот од новата сезона во Бундеслигата се играше помеѓу двете Борусии, Дортмунд и Менхенгладбах, а на победата се радуваа „милионерите“.

На „Сигнал Идуна Парк“ Дортмунд славеше со убедливи 3:0, а во елемент беше Ерлиг Халанд.


Џовани Реина во 35. минута го донесе Дортмунд во водство, а работата ја заврши Халанд во второто полувреме со головите постигнати во 54. и 77. минута.


Македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов од клупата за резервни играчи го проследи поразот од 2:3 на неговиот Штутгарт од Франбург.


Моќен настап во првото коло од Бундеслигата имаше амбициозната Херта која со 1:4 славеше на гости кај Вердер, додека Хофенхајм благодарение на хет-трикот на Андреј Крамариќ со 2:3 го совлада Келн.

Прочитајте и...  Клоп пресече, ќе носи дефанзивец од Бундеслигата


Резултати:
Баерн – Шалке 8:0
Ајнтрахт – Арминија 1:1
Келн – Хофенхајм 2:3
Штутгарт – Фрајбург 2:3
Унион Берлин – Аугсбург 1:3
Вердер – Херта 1:4
Борусија Дортмунд – Б. Менхенгладбах 3:0

Поврзани вести

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Во Романија досуден најсмешниот пенал во историјата (ВИДЕО)

Слободен печат

Лазаров даде десет гола но неговиот Нант е поразен

Слободен печат

Генијална акција во Холандија, фудбалери играа пред 15.000 плишени мечиња на трибините (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар