Дербито е во Лондон, амбициозниот Челси против шампионот Ливерпул! (ВИДЕО)

Само што започна новата сезона во Премиер лигата, а веќе во второто коло имаме голема пресметка во која на „Стемфорд Бриџ“, Челси од 17.30 часот денеска ќе ги одмери силите против бранителот на титулата, Ливерпул.

Лондонските „сини“ на Френк Лампард со стартниот триумф над Брајтон (1:3) покажуваат дека има високи амбиции сезонава, а шампионите предводени од Јирген Клоп нешто потешко од очекувањата налетаа на незгодниот Лидс славејќи со резултат 4:3.

И двете екипи пред дерби натпреварот имаат проблеми со повредени играчи, кај Челси ќе недостасува Хаким Зијеш поради повреда на колено, а во иста ситуација е и фудбалерот на „црвените“ од Енфилд, Алекс-Окслејд Чемберлејн.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Под знак прашање кај домаќините е настапот на Кристијан Пулишиќ, како и засилувањата Бен Чилвел и Тијаго Силва, а на спротивната страна Џердан Шаќири.

Годинава двапати се сретнаа, како дел од минатата сезона во јули Ливерпул со 5:3 триумфираше во Премиер лигата, а во март во ФА купот Челси славеше со 2:0.

Сезона 2020/21
Премиер лига, 2. коло

Недела (20 септември) –
13.30 часот Саутемптон-Тотенхем
15.00 часот Њукасл-Брајтон
17.30 часот Челси-Ливерпул
20.00 часот Лестер-Барнли

Поврзани вести

Први победи за ПСЖ и Челси во ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Слободен печат

Венгер: Со Суперлигата сакаат да ја уништат Премиер лигата

Слободен печат

Димитријевиќ и Хувентуд не знаат за пораз во Еврокупот, последна жртва е Уникс

Слободен печат

НБА тимот Јута џез продаден за 1.6 милијарди долари

Слободен печат

Само две работи можат да го запрат Ѓоковиќ да не биде историски број 1

Слободен печат

Остави Коментар