ДЕНОТ КОГА ПАДНА СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ: 19 години од демонстрациите на 5 октомври (ФОТО)

Денеска се навршуваат 19 години од големите демонстрации во Белград на 5 октомври 2000 година, со кои заврши владеењето на Слободан Милошевиќ.

Демонстрациите во Белград избија откако Милошевиќ одби да ги признае резултатите од изборите за претседател на СР Југославија. На изборите на 24 септември 2000 година, Милошевиќ загуби од кандидатот за ДОС и лидер на Демократската партија на Србија (ДСС) Воислав Коштуница.

На 5 октомври демонстрантите пристигнаа на платото пред тогашното Сојузно собрание, а денес Народно собрание, од цела Србија, во колони од автомобили, автобуси и камиони долги десетици километри, пробивајќи ги со булдожери полициските блокади.

Фото: Принтскрин

Веќе претпладнето, полицијата употреби солзавец за да ги спречи демонстрантите да влезат во Собранието, но безуспешно. Зградата на собранието беше демолирана и запалена, како и зградата на РТС.

Прочитајте и...  Николовски од Кочани: Докажавме дека може да се гради и инвестира во целиот Исток

Полицијата наскоро престана да се спротивставува и им се придружи на граѓаните.

Вечерта на 5 октомври 2000 година, новиот претседател на СРЈ, Воислав Коштуница им се обрати на граѓаните од терасата на Собранието на град Белград, а следниот ден, на 6 октомври, Милошевиќ го призна изборниот пораз и му честиташе на Коштуница.

Во демонстрациите едно лице го загуби животот, а друго почина од срцев удар. 65 лица беа повредени.

Фото: Принтскрин

Тогашните учесници во владеењето на Слободан Милошевиќ денес повторно ги заземаат најважните позиции во Србија.

Српскиот претседател Александар Вучиќ во тоа време беше министер за информации, тогашната вицепремиерка Маја Гојковиќ сега е претседател на српскиот парламент, поранешниот истакнат член на ЈУЛ Александар Вулин е министер за одбрана, додека портпаролот на СПС Ивица Дачиќ денес е министер за надворешни работи.

Прочитајте и...  Спасовски: Создадени се услови за напредок со цел повисоки плати и пензии

Воислав Коштуница, кој беше избран за претседател на СРЈ како кандидат на ДОС, се повлече од политиката, а премиерот Зоран Ѓинѓиќ беше убиен на 12 март 2003 година испред зградата на српската влада.

Слободан Милошевиќ почина во 2006 година во затворот во Хаг, а неговата сопруга и поранешна претседателка на ЈУЛ, Мирјана Марковиќ почина на 14 април годинава во Русија и е погребана покрај нејзиниот сопруг во Пожаревац.

Прочитај повеќе

Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор? (ВИДЕО)

Слободен печат

Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

Слободен печат

Филипче од Охрид: Младите здравствени работници активно се вклучени во креирањето на здравствените политики

Слободен печат

Нови 115 случаи на коронавирус, седум лица починаа, а 40 се излекувани

Слободен печат

Мицкоски од Прилеп: Ние чуда не ветуваме, тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме

Слободен печат

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Слободен печат

Силјановска Давкова: Болна држава не може да се справи со Ковид-19, после 15 јули да ја прославиме обновената политика

Слободен печат

Конфиндустрија: Јавниот долг на Албанија може да надмине 100 проценти од БДП

Слободен печат

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат

Спасовски: Народот го избира премиерот

Слободен печат

Зибери: Стимулирање на младите земјоделци до 35 години, со неповратни грантови од 20.000 евра

Слободен печат