Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Тоа му беше првата титула на Новак Ѓоковиќ од 34 трофеи од деветте најсилни турнири во мастерс серијата после грен слемовите.

На денешен ден пред 13 години, во овој момент најдобриот тенисер на светот, го освои мастерсот во Мајами.

Тоа му беше првата титула на Новак Ѓоковиќ од 34 трофеи од деветте најсилни турнири во мастерс серијата после грен слемовите.

Српскиот тенисер тогаш во големото финале го совлада Аргентинецот Гиљермо Кањас со резултат 3:0 по сетови 6:3, 6:2 и 6:4.

Интересно е тоа што Ѓоковиќ тој пехар го доби од рацете на прославениот Борис Бекер, кој подоцна во кариерата му беше тренер.

Прочитајте и...  Кризата си го зема данокот, Манчестер јунајтед се задолжи 170 милиони евра

Од тој Мајами досега популарниот Ноле стана единствениот тенисер, кој успеа барем еднаш да го освои секој од деветте турниро во мастерс серијата.

Како што веќе е познато, Ѓоковиќ нема да ја брани годинава ланската титула на грен слем турнирот „Вимблдон“.

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Слободен печат

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат